Stegozaur - Stegosaurus

Żył 150 mn lat temu.Jego długość sięgała 9m. Ciężar wynosił 2000kg. Jego znaleziska spotkać można było w USA: Wyoming, Utah, Kolorado. Pożywieniem naprawdopodniej była niska roślinność. CZASZKA - była wydłużona, wąska oraz nieduża. Zakończona była bezzębnym dziobem, pokrytym rogową pochwą. Między oczodołem a nozdrzem zauważalny jest brak otworu przedoczodołowego. Policzki były mięsiste. Duża ilość zębów znajdowała się w policzkowej części szczęk. Zęby miały grzebykowate nacięcia. Pomagały w rozgryzaniu roślin. Również i ten dinozaur musiał łykać kamienie, aby mieć możliwość rozdrabniania pokarmu.

SZKIELET Stegosaurusa był bardzo mocny. Płyty szkieletu tego gada ustawione były w 2 rzędach, naprzemianlegle. OGON - służył do podpierania zwierzęcia. Zakończony był kolcami. Kolców nie było jedynie na barku. Biodra osłaniane były tarczami kostnymi. W okolicach podgardla w skórze znajdowały się osteodermy inaczej kostne guzki.

KOŃCZYNY - tylne były dłuższe od przednich. Natomiast przednie miały 5 krótkich oraz szerokich palców z mniejszymi poduszkami. Tylne miały poduszki znacznie większe. Część palców tylnej i przedniej kończyny miały kopytkowate paznokcie. Palce kończyn tylnych i przednich zwieńczone były kopytkowatymi poduszkami.

Stegozaurus miał możliwość termolegulacji. Polegała ona na tym, że gad ustawiając się odpowiednio do słońca miał możliwośc docieplenia lub ostudzenia swojego ciała. Jednocześnie powodowało to dobre krążenie krwi w ciele.

Dinozaury.qever.com © 2006-2012