Diplodok - DIPLODOCUS

Ten dinozaur żył 150 mln lat temu. Był najdłuższym gadem występującym w Kolorado, Wyoming, Utah. Pokarmem były paprocie, liście drzew, sagowce, miłorzęby.W pozycji poziomej sięgały 27 m. Ważyły 12000 kg. CZASZKA - diplodocusa była niewielka w porównaniu do innych dinozaurów. Również nieduży był mózg. Z przodu przy spadzistej czaszce znajdowały się zęby. Natomiast w tylnej części ich brakowało.

Aby strawić roślinny pokarm dinozaur musiał połykać kamienie ( gastrolity). żył w stadzie i tak również przemieszczał w celu zdobywania pokarmu.
Ciało tego gada podpierały 4 kończyny. Tylne niewiele dłuższe od przednich.Ten dinozaur charakteryzował się bardzo długą szyją.Zdobywał pokarm unosząc się na tylnych kończynach i wówczas podpierał się ogonem. Kości stopy były słupowate oparte pietą z włoknistej tkanki łącznej.

Jego stopę stanowiło 5 palców. Na pierwszych 3 były pazury. Przypuszcza się, że ogon składał się 70-80 kręgów. Podwójne belki służyły do ochrony naczyń w tej części ciała. Pierwsze 19 kręgów dzięki jamom były lżejsze. Jednak im bliżej końca ogona kręgi przybierały formę pałeczek dzięki, którym ogon dinozaura przyjął kształt bicza. Wykorzystywał go wówczas do walki jak i utrzymania równowagi.

Dinozaury.qever.com © 2006-2012