Allozaur - allosaurus

Allozaur, ten ogromny dinozaur występował pod nazwą "inny jaszczur". Odkryto go w Kolorado i nazwę otrzymał w 1887r. Szczątki znaleziono w Afryce wschodniej i w południowej Australii.Żyły 156-130 mln lat temu. Jego ciężar to minimum 2000 kg. Dlatego też jego kończyny musiały być masywne. Stopę pokrywała łuska.Obecnie jego stopy można było przyrównać do stopy strusia, tyle tylko, że potężniejszą. Na stopę składały się ogromne palce. Pierwszy wysoko osadzony i mały znajdował się z tyłu. W celu bezpieczeństwa przy chodzie pokryte były pochwą rogową.Krótkie kończyny przednie mają trójpalce z pazurami.

Głowa i czaszka allozaura

Głowa jest duża, ale dinozaur jest w stanie ją utrzymać. Kości czaszki rozdzielone są otworami dla oczu, nozdrza oraz mięśni. Dużo mocniejsze są kości, w których znajdują się zęby i mięśnie szczęk. Stawowe połączenia między kośćmi czaszki zwiększają dużą ruchomość szczęk. Dlatego też z dużą łatwością odgryzały kawałki zdobyczy. Jeżeli przyjrzymy się szkieletowi allozaura to zauważymy czaszkę, która jest podłużna, wysoka i w miarę wąska. Do wyrostków przyczepione były mięśnie szyi, grzbietu oraz ogona. Kość łonowa zwieńczona wydłużonym spojeniem łonowym. Kość udowa - długa. Nieznacznie mniejsza była kość piszczelowa. Jego szyja była gruba jak u buldoga.

Maszyna do zabijania

Allozaury należały do sporej grupy gadów pod względem wielkośći. Dlatego też ich łakomym kąskiem były dinozaury roślinożerne. Szukały również chorych sztuk w stadzie. Czasami robiły nagonkę na dużo większe od siebie. Były gadami stadnymi.

Dinozaury.qever.com © 2006-2012